Teknoloji Kullanımı Konusunda Çocukları Yönlendirmek

Çocukların Teknoloji Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte teknolojik cihazlar da yaygın bir düzeyde kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojik cihazlar yetişkinlerde, yaşlılarda ve çocuklarda doğru kullanılmadığı takdirde oldukça fazla bir biçimde zarar verebilmektedir. Çocukların teknoloji kullanımı için ebeveynlerin yapması gereken bir takım davranışlar bulunur. Çocukların teknolojiden sağlıklı bir şekilde yararlanabilmesi için ailelerin denetimde teknolojik cihazları kullanması gerekir. Böylece en büyük sorunların başında gelen ekran bağımlılığının da önüne geçilebilir. 

Ebeveynler Doğru Teknoloji Kullanımı İçin Çocukları Nasıl Yönlendirmelidir?

İlk olarak çocuklardan önce anne-babanın bilinçlenmesi gerekir. Kendinizin sınırsızca kullandığınız teknolojiye karşın çocuğunuza sınır koymanız belli bir yerden sonra sizi sorgulamasına sebep olacaktır. O yüzden ilk olarak büyük ölçekte ailenin bilinçli olması gerekmektedir. Çocukları tamamen internetten izole etmeyin, bunu yerine sizin kontrolünüz dahilinde faydalı videolar ve içerikler izlemeye yöneltebilirsiniz. Böylece hem teknolojinin bağımlısı olmazken hem de teknolojik gelişmelerden geri kalmamış olacaktır. 

Sosyal Medya Kullanımının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya günümüzde her insanın bir şekilde bulunduğu bir iletişimsel ağ bütünüdür. İnstagram, Facebook, YouTube ve Tiktok aralarında en çok tercih edilen sosyal medya platformlarıdır. Geniş bir içeriğe sahip olan bu platformlar çocukların aile kontrolü olmadan girmesi dahilinde yaşına uygun olmayan içerikleri görmesine sebep olur. Bu da birçok sorunu beraberinde getirir. Herhangi bir denetim mekanizması olmadığı için çocukların kolayca girebileceği platformlardır. Kişisel bilgilerin paylaşılması ve bağımlılık sorununu da beraberinde getirir. Günümüz sosyal medyaların da popüler olma isteği ya da beğenilme isteği doğrultusunda çocukların kendi bedenlerinde kusur bulmalarına ve vücutlarını beğenmemelerine de yol açar. Bu noktada da en önemli görev ebeveynlere düşmektedir. 

Doğru Bir Teknoloji Kullanımı İçin Ebeveynlerin Yapabileceği 5 Öneri  

  • Çocuğunuzla birlikte sağlıklı iletişim kurun.
  • Bir an da internete girmesini engellemek yerine internetin olumsuz yönlerinden bahsederek bilgilendirin.
  • Çocuğunuzun spor ve sanat gibi faaliyetlere yönelmesini sağlayın. 
  • İnternetin olumlu özelliklerinden faydalanmasını sağlayın.
  • İnternet ortamı sanal bir ortam ile birleştiği için çocukların çevresindeki insanlardan kendini  soyutlanmasına etki eder. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir