Sosyal Sorumluluk Projelerinin Önemi Nedir?

Sosyal sorumluluk projeleri kurum veya kuruluşların toplumdaki dezavantajlı grubun lehine yönelik yürütülen faaliyet bütününü kapsamaktadır. Bu faaliyetler birçok farklı alanda gerçekleştirilebilir. En ayırt edici özelliği topluma fayda sağlıyor olmasıdır. Maddi bir karşılık beklemeden gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri, toplumun daha iyi bir hale gelmesi için oldukça önemli bir yer kaplar. Böylece sosyal projeler toplumsal dengenin sağlanmasına yardımcı olur. 

 Sosyal Sorumluluk Projeleri Örnekleri Nelerdir?

Sosyal sorumluluk projeleri gün geçtikçe daha da yaygın olarak ilerlemektedir. Böylece toplum bir yandan bilinçleniyorken bir yandan da farkındalık projeleri sayesinde daha iyi bir hale gelmektedir. 

Baba Beni Okula Gönder 

Bu projenin amacı; çoğunluğu köyde veya kırsal kesimde yer alan kız çocuklarının eğitim hayatına katılabilmesi için gerçekleştirilmiştir. Sesini neredeyse tüm Türkiye’ye duyuran bu proje en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında yer almaktadır. Proje Aydın Doğan Vakfı tarafından yürütülmüştür.

Çocuk Tiyatrosu 

Çocuklara farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlayan bu proje birçok çocukla bir araya gelmeyi başarmıştır. Böylelikle 2 milyondan fazla çocuk, tiyatroyu deneyimleyebilme fırsatı bulmuştur. Proje Eti tarafından yürütülmüştür. 

Trafik Hayattır

2004 yılında trafik bilincini arttırmak için hazırlanmış bir projedir. 19 yıldır başarılı bir şekilde bu projeyi sürdürmeye devam etmektedirler. Bu proje Doğuş Otomotiv tarafından başlatılmıştır. 

Çocuklar İçin Gelecek 

Dijital Gen tarafından gerçekleştirilen bu projenin amacı, ilkokul ve ortaokullarda ki çocukların yeni teknolojileri yakından tanımasını ve deneyimlemesini sağlamaktır. 2022-2023 eğitim öğretim yılının Ekim ayından itibaren başlayan bu proje, hedefini tüm Türkiye’deki çocuklara ulaşmak olduğunu söylüyor. Şu an ise ‘’Çocuklar İçin Gelecek’’ projesiyle tam olarak 7335 öğrenciye ulaşmış durumda. 

Düşler Akademisi 

Engelli bireylerin sosyal hayata daha aktif bir rolle katılmasını amaçlamıştır. Projeyle birlikte engelli bireyler tekrardan toplum ile bir araya gelerek entegre olma fırsatı yakaladı. 

Türkiye Vodafone Vakfı ve Alternatif Yaşam Derneği ile gerçekleştirilen bu proje bir çok gencin hayaline kavuşmasında basamak görevi gördü. 

Sosyal Sorumluluk Projelerinin Türleri Nelerdir?

  • Eğitim alanı
  • Sokak hayvanları 
  • Yoksulluk alanı
  • Cinsiyet eşitliği 
  • İnsan hakları 
  • Madde bağımlılığına dair projeler 
  • Toplumsal konular
  • Yaşlılara dair sosyal sorumluluk projeleri
  • Kimsesiz çocuklar

Sosyal sorumluluk projeleri birden fazla türde ve alanda olabildiği gibi genel olarak ihtiyacı olan insanlara yardım etmek amacıyla faaliyet göstermektedir. Böylece kişisel çıkar olmaksızın toplumun faydasına yönelik bir amaç güder. Kişiler de böylece sorumluluk alabilir, birden fazla beceri edinebilir ve toplum sorunlarına daha duyarlı bir hale gelebilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir