Çocuklar İçin Kodlama Uygulamaları

Teknoloji çağının en büyük gereksinimlerinden biri sürekli gelişen teknolojiyi takip edebilmek ve çağın getirdiği yenilikleri yakalamaktır. Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte yazılım sektörü de  oldukça ilgi görmeye başladı. Yazılımın daha sık gündeme gelmesiyle birlikte küçük-büyük demeden herkesin merak ettiği ve öğrenmenin yollarını aradığı kodlama diğer adıyla programlamayı öğretmeyi amaçlayan ücretsiz birçok site ve uygulama bulunuyor. 

Dijital bir dünyanın içine doğmuş genç kuşağın yazılım alanına ilgisi ise oldukça yüksek. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen yazılım teknolojilerini küçük yaşlarda öğrenmeye başlamak elbette onların geleceği için son derece kıymetli. Çocuklar belli yaş aralıklarına ve bilgi seviyelerine göre ayrılan bu uygulamalar ile kodlamaya adım atabilir, uzaktan bakıldığında zor ve karmaşık gözüken bu bilgileri eğlenirken öğrenme fırsatı yakalayabilirler.

Çocuklara kodlamayı sevdirmeyi ve öğretmeyi amaçlayan bu programların faydaları ise yalnızca bunlarla sınırlı değil. Çocuklara kodlama öğretmeyi amaçlayan web siteleri ve uygulamaları; çocukların yaratıcılık, problem çözme, analitik beceriler, matematik ve iletişim gibi birçok yeteneklerinin gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor.Kodlamaya yeni başlayacak çocuklar için kodlama öğrenebilecekleri ücretsiz kaynakları sizler için listeledik. 

Scratch

8-16 yaş grubundan çocuklar için geliştirilen ve Türkçe dil desteği bulunan uygulama, dünyada 150’den fazla ülkede ve 40’tan fazla dilde kullanılıyor. Yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de kodlamaya başlarken ilgi gösterdikleri uygulama ile interaktif hikayeler oluşturmak ve oyun tasarlamak mümkün. Çocuklar Scratch uygulamasını kullanarak kendi animasyonlarını kurgulayabilir ve karşılarına çıkan sorunlara çözüm üretebilirler. Scratch uygulaması çocukların yaratıcı düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi becerileri üzerinde olumlu etkilere sahip. 

Code.org

Code.org; çocuklar ve öğrenciler tarafından en çok kullanılan online kodlama oyun platformalarından biri. Bu platformda kodlama öğrenmek isteyen çocuklar için çok fazla sayıda yararlı kaynak, uygulama ve video içerikleri yer alıyor. Çocuklar code.org platformundaki içerikler sayesinde kodlama dünyasında keşfe çıkarak kendilerini bu alanda geliştirme imkanına sahip oluyorlar.Zorluk açısından basitten zora doğru ilerleyen dersler ve etkinliklerin yer aldığı platform çocukların kodlamayı sıkılmadan eğlenceli zaman geçirerek öğrenebilme fırsatını yakalıyorlar.

Kodable 

Çocukların problem çözme becerilerini geliştirmelerini destekleyici bir uygulama olan Kodable, çocuklara kodlamayı anlayabilecekleri en basit haliyle öğretmeyi amaçlayan ve 5 yaş ve üzerindeki çocukların kullanabileceği bir kodlama uygulamasıdır. Diğer kodlama uygulamaları gibi bu uygulamanın da çocukların analitik düşünme, problem çözme ve algoritmik düşünme gibi becerileri üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu söylemek mümkün. 

Tynker

Apple tarafından geliştirilen ve bulmaca tabanlı bir kodlama aracı olan Tynker, 5-13 yaş arasındaki çocuklara JavaScript, Swift ve Python dillerini eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlayan Tynker ile hem blok tabanlı hem de metin tabanlı kurlar ile çocukların kodlamaya sıfırdan başlamaları mümkün. 

Dijital Gen’in çocuklara yeni nesil uygulamaları deneyimlettiği sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Çocuklar için Gelecek, okul ziyaretlerinde kodlama öğrenmek isteyen ve yazılıma ilgi duyan öğrencilerle bir araya geliyoruz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir