Artırılmış Gerçeklik ile Desteklenen Çocuk Kitapları Nelerdir?

Artırılmış gerçeklik son yıllarda özellikle pazarlama ve reklamcılık sektörlerinde kendinden bahsettiren, yeni gelişmeler ile ileride daha fazla duyacağımız teknolojilerden biridir. Artırılmış gerçeklik aynı zamanda öğrenme konusunda sunduğu zengin olanaklar sayesinde eğitim alanında öne çıkan yeni nesil teknolojiler arasındadır. Burada önemli bir soruyu sormak gerekiyor: Günümüzde artırılmış gerçeklik teknolojisi özellikle çocukların öğrenme süreçlerinde nasıl kullanılıyor?

Artırılmış gerçeklik konseptiyle hazırlanan çocuk kitapları, çocukların okuma ve öğrenme deneyimlerini daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirmek amacıyla geleneksel kitaplara dijital ögelerin eklenmesiyle oluşturulmuş kitaplardır. Bu kitapların bazı sayfalarında 3D animasyonlar, resimler, videolar, canlı animasyonlar ve sesli metinler yer alır. Bu dijital ögeler, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar kullanarak görüntülenir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenen çocuk kitapları, kitap sayfalarını harekete geçirerek çocukların yaratıcılık ve hayal güçlerini artırma noktasında da önemli bir etkiye sahiptir. Bu yazımızda artırılmış gerçeklik teknolojisi ile desteklenen çocuk kitaplarından bazılarına yer verdik. 

Hikayeleri Yaşatan Kitaplar ’’ Artırılmış Gerçeklik Destekli Kitaplardan Seçmeler’’

Çocuklar için eğitici ve eğlenceli bir okuma deneyimi sunan kitaplardan bazılarını gelin daha yakından inceleyelim. 

Wonderbook: Book of Spells

Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak hazırlanan ve J.K Rowling’in de katkıda bulunduğu Wonderbook adlı interaktif kitap serisi, yalnızca Harry Potter evreninde geçen sıradan bir kitap serisi değil. Kitabın içeriğinde bolca animasyon, ses efektleri, sesli hikayeler ve farklı dijital ögeler yer almaktadır. Okuyucular bu sürükleyici evrende kitabı okurken aynı zamanda etkileşimli bir şekilde hikayeler dinleyebilir ve birçok zorlu görevi tamamlayabilirler. 

Astro Cat

Çocukların evreni keşfetme yolculuklarında artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanan Astro Cat kitap serisi, çocukları uzay ve evren hakkında bilgilendirirken aynı zamanda çocuklara öğrendikleri konuları yakından görme imkanı sunuyor. Örneğin çocuklar ‘’gök cisimleri’’ ‘’uzay araçları’’ gibi konuları öğrenirken aynı zamanda görsellerde yer alan QR kodları tarayarak o cisimlerin artırılmış gerçeklikte canlandırılmış hallerini görebilirler. Hatta bu araçların yüzeylerinde gezinebilir ve araçları daha yakından inceleyebilirler.

Popar Safari Book

4D animasyonlu videolar, eğitici okuma parçaları, oyunlar ve videolar ile zenginleştirilmiş bu kitap çocukları akıllı bir cihazın penceresinden saferi evrenine keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Hayvanlar alemini artırılmış gerçeklik teknolojisi ile interaktif bir şekilde sunan Popar Saferi, çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirmelerine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Popar Safari Book ile çocuklar safari hayvanlarının sayfalardan fırlayarak örneğin bir aslanın kükremesini, bir filin hortumuyla su fışkırmasını yakından izleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir