Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Teknoloji, günümüz koşullarında vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyor. Bundan bir süre önce ne ebeveynler ne de çocuklar teknoloji ile bu kadar iç içe değildi. Fakat son yıllarda yaşanan gelişmeler teknolojiyi artık hayatımızın en önemli bir parçası haline getirdi. Günümüzde artık bilgisayarlara ve akıllı cihazlara küçük-büyük demeden herkesin erişebilmesi oldukça kolay. Bu durum da bize önemli bir noktaya işaret ediyor. Teknolojinin çocukları olumlu ve olumsuz olmak üzere her şekilde önemli ölçüde etkilediği gerçeğine… Dilerseniz dijital teknolojilerin çocuklar üzerinde nasıl etkileri olduğuna daha yakından bakalım. 

  • Teknoloji bilinçli bir şekilde kullanıldığında elbette çocuklar üzerinde birçok alanda olumlu etkilere sahip. Teknolojinin çocuklar için sağladığı en büyük fırsatlardan biri bilgiye erişimin çok daha kolay hale gelmesi. Kısa bir süreliğine çocukluğunu düşününün. Bir araştırma ödevi yaparken kaynak bulma konusunda neler yaptığınızı gözünüzün önüne getirin. Kütüphaneler, ansiklopediler, tıklım tıklım internet kafeler…Teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı son yıllarda önemli ölçüde arttı. Buna bağlı olarak çocuklar özellikle eğitim süreçlerinde internet üzerinden sayısız bilgi kaynağına kolayca erişim sağlayabilme imkanına sahipler. 
  • Teknoloji çocuklara sunduğu problemler karşısında onların nasıl karar vereceklerini ve bu sorunları çözmek için ne yapmaları gerektiklerini öğrenmelerine yardımcı olur. Tablet ve akıllı telefonlar üzerinden kolayca indirilebilen oyun ve uygulamalar çocukların bu becerilerini geliştirebilmeleri için sayısız pratik imkanı ve kaynak sağlar. 
  • Araştırmalar, teknolojiyi kullanmanın küçük çocukların çoklu görevleri daha etkili bir şekilde öğrenmelerini desteklediğini söylüyor. Hiçbir zaman bir alana tam anlamıyla dikkatini veremeyen çocuklar öğrenme aşamasında eş zamanlı olarak birbirinden farklı materyali farklı farklı şekillerde kullanma becerisini geliştirebilirler.
  • Teknolojide gelişmeler devam ettikçe, teknoloji alanında çalışan kişi sayısına daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Erken yaşlardan itibaren teknolojiden ve teknolojinin sunduğu potansiyelin farkında olan çocuklar, hem teknolojiyi daha iyi anlama hem de yeni çıkan teknolojilere kolay adapte olma gibi avantajlara sahipler. Kısacası yakın gelecekte herkesin ihtiyacı olacak teknolojik becerileri erkenden edinmeye başlıyorlar. 
  • Eğitimde destek amaçlı kullanılan video oyunları gibi teknolojiler çocukların görsel gelişimlerini büyük ölçüde artırıyor. Video oyunlarının çocuklara sağladığı dikkat çekici faydalardan biri, görsel becerilerin geliştirilmesi için oldukça etkili bir yol olması. Örneğin video oyunlarının birçoğunda çocuklardan harita okuma ve bulmaca çözme gibi görsel beceriler beklenmektedir.
  • Teknoloji çocukların her gün göremedikleri yerleri keşfetmelerine olanak sağlar. Çocuklar dahil olmak üzere bugün yetişkinler olarak da istediğimiz her an dilediğimiz yere gitme imkanına sahip değiliz. Fakat teknoloji sayesinde çocukların farklı yerler hakkında araştırma yapmaları, merak ettikleri yerleri sanal olarak deneyimlemeleri mümkün. Yeni nesil teknoloji uygulamaları ile sanal dünyada birçok aktivitenin gerçekleştirmesi çocukların ufuklarını açan önemli bir faktördür. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir