Çocukların Yeni Nesil Teknolojileri Deneyimlemesi Nasıl Sağlanabilir?

Günümüzde teknolojinin daha da ileri taşınmasıyla birlikte yeni nesil teknolojiler de varlığından söz ettirir hale gelmiştir. Nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zeka ve 3D hologram teknolojisi yeni nesil teknolojiler arasında gösterilebilir. 

Çocukların erken yaşta gelecek teknolojileriyle tanışmaları kendilerini keşfetmelerine ve bu teknolojilere dair fikir sahibi olmalarına katkı sağlar. Böylece gelecekte sıkça karşılarına çıkacak olan bu teknolojileri deneyimleme fırsatı bulabilirler. 

Çocuklar için Eğlenceli Teknolojiler Nelerdir? 

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile çocuklar, gerçek dünyada mümkün olmayan şeyleri eşsiz bir deneyimleme fırsatıyla, geleneksel kitapların aksine hayal gücünün etkin hale geldiği bir keşfinin tadını çıkarırlar. Öğrenmelerini kolaylaştırarak; geçmiş tarih hakkında bilgi edinebilir, uzayda dolaşabilir ve diğer coğrafyada yaşayan insanların yaşam alanlarında gezinebilirler. Çocukların başka hiçbir yerde edinemeyeceği bir deneyim sunan bu teknolojiler, bilgiyi edinme yöntemlerine de yeni bir bakış açısı sunar.

Çocukların yeni nesil teknolojileri deneyimleyebilmesi için ortaya çıkmış bir sosyal sorumluluk projesi olan ‘’Çocuklar İçin Gelecek’’ ilkokul ve ortaokullardaki çocukların yeni teknolojileri deneyimleyebilmeleri için çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor. 2021 yılında planlanmış olan, 2022-2023 yıllarında ise faaliyet göstererek toplam 7335 öğrenciyi gelecek teknolojilerle buluşturmuştur. Teknolojiyi her çocuk için mümkün kılmayı hedefleyen bu proje sayesinde çocuklar yeni nesil teknolojiler hakkında fikir edinebilmektedir. 

Peki Bu Deneyim Çocuklara Neler Kazandırır? 

  • Teknolojiyi daha yakından tanıyabilir hale gelirler. 
  • Hem kendini keşfederek hem de gelecek teknolojilerini deneyimleme fırsatı bulabilir.
  • İnternette, televizyonda ya da çevrelerinde gördükleri bu cihazları deneyimleme fırsatı bulabilecekler.
  • Kullanım alanlarını ve faydalarına yakından tanıklık edebilecekler.
  • Dijital dünyayı daha iyi tanıyarak kendilerine göre değerlendirebilecekler.

Siz de bizimle iletişime geçerek çocukların mutluluğuna ortak olabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir